СЕРГІЙ САЄНКО

 

Шановні колеги!

На останніх за часом зборах нашої організації ми рекомендували  у члени НСПУ  прозаїка Сергія Саєнка з Боярки.

Сергій Миколайович успішно пройшов сито Приймальної комісії НСПУ і, сподіваюсь,  у березні на Правлінні НСПУ приймемо його у свої ряди.

Для ознайомлення з його життєвим шляхом і  творчістю подаємо біографію і два його оповідання.

 

З повагою – Ан. Гай

 

19.02.2018

 

Саєнко Сергій Миколайович народився 28.08.1958 р. у м. Кагарлик Київської обл. Трудовий шлях – від слюсаря Кагарлицького цукрозаводу до  начальника одного з відділів ГУ МВС України у Київській обл., полковника міліції, та заступника начальника відділу ДПА України, радника податкової служби 1-го рангу.

 Освіта вища – закінчив філфак Київського державного педагогічного інституту ім.  Горького (1982) та юридичний факультет Української академії внутрішніх справ (1994).

Автор двох книг прози:  оповідання «Доказ» і роману «Ловець вітру» (2017), численних публікацій у колективних збірниках, альманахах і ЗМІ.

До НСПУ рекомендували: Володимир Бубир, Тетяна Володай (Тетяна Зубкова) і Володимир Чорномор (Володимир Проценко).

Після обговорення творчого доробку С. Саєнка учасники зборів проголосували щодо надання  йому рекомендації для вступу в НСПУ. Результати голосування: «За» – 41, «Проти» – 0, «Утримався» – 1.

 

 Домашня адреса: вул. Білогородська, 41, кв. 89, м. Боярка Київської обл., 08153, моб.  067-931-20-17, saenko-891@ukr.net

 

 Вухо або Бувальщина на Івана Купала

 

Вперше в житті я взяв квиток до СВ. Після місяця праці без вихідних так хотілося спокою й відпочинку, що я аж молився, щоб трапився такий попутник, з яким було б  і спокійно, і  тихо, тим більше, що сьогодні буде не проста ніч, а ніч на старий новий рік.

Тільки-но я зайшов до купе, як двері за моєю спиною роз’їхалися, й поріг переступив ошатний чоловік з приємною усмішкою, у високій спортивній шапочці.

- Доброго дня! Ви мій попутник? Тоді дозвольте відрекомендуватись - Злат.

- Микола. Дуже приємно познайомитись,  - відповів я.

Ми потиснули один одному руки і заходилися розкладати речі.

За вікном вже темніло, бо «зимою день хоче скоріше згорнутися в клубочок і вкритися ковдрою» - так розповідала мені колись бабуся в казці на ніч.

Проте в купе було тепло й затишно, попереду на нас чекала довга дорога і нове знайомство, одне з тих, які так часто траплялися в нічних потягах під час моїх службових відряджень.

Я любив оті купейні опівнічні розмови, коли ти можеш спілкуватися зі співбесідником про що завгодно, бо завтра ви розпорощаєтеся назавжди і більше вже ніколи одне одного не побачите, навіть не згадаєте.

Ми сіли за стіл і почали готуватися до вечері, викладаючи на стіл свої домашні припаси. Та що б там у кого не пахло у згортках та пакетиках, ситуацію завжди рятувала хороша горілка, а у нас сьогодні було виставлено на стіл аж дві пляшки коньяку.

- Ну що, будьмо?

Це ми, поклавши всі смаколики до загальної купи посеред столу, заходилися проводжати старий рік. Коньяк був добрий, попутник мені  подобався, а їстівних запасів вистачило б, мабуть, і на зворотну дорогу. Свято вдалося!

- А ви вірите в надприродні сили? – відставляючи першу порожню пляшку, раптом  спитав мене Злат.

- Це ви що маєте на увазі?

-Ну… от бувають різні дивні ситуації, коли ти не можеш знайти їм пояснення, хоча за наслідками переконуєшся, що це була зустріч з… ну з тими, хто існує поза межами нашого буття.

- Ну ви й закрутили! Може сказати простіше, що ви чорта мали на увазі?

- Та чорт його знає, що воно таке, хіба ти можеш його бачити? Воно ж ховається від очей, та, мабуть, і на краще, бо, певно, проста людина й не виживе, коли оте з’явиться перед її очима у всій своїй красі, якщо так можна сказати про нечисть.

Я пильно подивився йому в очі.

- Мабуть, ви маєте що розповісти з цього приводу, так?

Він голосно видихнув, трохи пом’явся, як годиться цікавому розповідачу, і, дивлячись кудись у вікно на безкровний сірий місяць, що немов узявся підслуховувати, бо скрадався за нами аж від самого перону, почав свою розповідь.

- Сталося це у перші дні липня, коли, здавалося, увесь Київ уже переймався святкуванням ночі на Івана Купала, й відбувалося суцільне обговорення того, де, як і з ким кожен палитиме вогнища й стрибатиме через них, збиратиме трави, плестиме вінки, водитиме хороводи, й головне -  шукатиме  «цвіт папороті» в гущавині, не стільки переймаючись тим цвітом, як тією молоденькою квітучою подругою поруч, у якої під вишитою сорочкою аж гупають  такі солодкі принади, що дух перехоплює від бажання.

Проте ми з друзями не вірили у всю цю маячню і добре посиділи гуртом в одному з ресторанчиків на Андріївському узвозі, де я так упився, що, відлучившись на хвилинку, пішов потім шукати їх у зовсім протилежному напрямку, мабуть піддавшись отому білому світлові місяця, який заманював мене у білу діру в небі. 

І от спускаюся я  кам’яними сходинками, і раптом переді мною дорогу перебігає щось чорне: чи то великий порожній пакет вітром пронесло, чи якась величезна кудлата собака перебігла дорогу,  -  так і не розгледів.

Та от саме через це казна-що я так перечепився, що гепнувся додолу, і прокотившись бозна скільки, вдарився головою в якісь зачинені двері. 

- А будь же проклятий і той, хто закрив ці двері, й оця осоружна хата! – вилаявся я голосно, обхопивши руками голову, яка мало не репнула від удару. – От викуплю тебе завтра чи виграю в карти і спалю к бісовій матері, щоб і сліду не залишилось!

Ну, вилаятися вилаявся, та потрібно ж уставати, а я й на ногах втриматися не можу: мало того, що п’яний, та ще й перед очима якісь кола різнобарвні гуляють.

Аж раптом чую – наче якийсь дзвіночок поряд продзенькотів, і одразу перед моїм обличчям блазень у шапочці з’явився. Ну точно такий, як  намальований на гральних картах. 

«Ну все,  - думаю, - це важкий струс мозку вже галюни видає!»

Та блазень широко усміхнувся і мовчки простягнув до мого носа якусь квітку, немовби пропонуючи понюхати. Ще й головою киває, буцімто каже: «Давай! Не бійся!»

Я й нюхнув. І одразу біль безслідно пропав, у голові запаморочилося, закрутилося, а тіло стало немов пір’їнка. 

Чую хтось до мене промовляє: «Ходімо за мною».

І я з заплющеними очима так і пішов у напівсні, вірніше навіть не я, а мої ноги все йшли і йшли  кудись самі, туди, куди легесенько тягнула  рука отого блазня…

І раптом його дзвіночок весело дзенькнув, і я зрозумів, що це він промовляє до мене: 

–Далі ви вже самі.

Я розплющив очі, зробив останній крок, і раптом опинився у невеликій, майже темній кімнаті, усі чотири сторони якої були завішені важкими шторами з оксамиту, з якого шиють завіси в усіх театрах. Посеред кімнати стояв стіл, а перед ним крісло.

- Прошу, сідайте, - пролунав тихий і дуже приємний голос.

Я присів у крісло, навіть не дивлячись, дивним чином знаючи, що воно от прямо піді мною. Воно було надзвичайно зручним, з м’якої й приємної шкіри, і, як живе, підлаштувалося під мене.

Штора, що висіла напроти, одразу присунулася майже впритул до столу, і той же ласкавий голос запитав:

- Це ви хотіли пограти в карти на мій будинок? Так завтра вже настало. Тож що ви можете поставити на кін? Одразу скажу, що ніякі гроші мені не потрібні.

- А чому ви не вітаєтеся? – спробував я задати тон бесіди, та раптом сам зморозив дурню: 

– Доброго дня!

- Доброго дня? А ви впевнені, що розумієте поняття ДОБРА? І чому гадаєте, що зараз саме ДЕНЬ?  - голос проказав це з якоюсь поблажливою насмішкою.

- Я можу побажати ще й доброго здоров’я, якщо вам не до вподоби моє вітання.

- Окрім грошей, мені не потрібне й здоров’я, - спокійно відповів голос.

- Вперше такого зустрічаю, хто відрікався б від здоров’я! – буркнув я, намагаючись завершити нашу маленьку суперечку переможцем. І вже відчуваю, що ми перейшли на «ти».

- Неправда, - заперечив голос. – Колись ти вже хотів відректися не тільки від нього, а й від життя. Згадай свою службу в армії, отого листа. Ти ж хотів тоді…

- Так, так. Я все пам’ятаю,  - перебив я його, бо не бажав, щоб хтось розповідав уголос про той випадок, коли в караульному приміщенні я притис дуло автомата собі до підборіддя, отримавши листа від коханої дівчини про її весілля. І якби не мій товариш, який вирвав у мене автомат і своїми розповідями не перетворив мої образи на презирство, то… 

- Ти щасливчик, - примирливо сказав я. – А мені без грошей ніяк, бо ще без них життя не вигадали. Дітей вчити треба? Треба! Дружині теж… Та й взагалі – куди без грошей? Якщо виграю твій будинок, то його ще продати треба, документи там усілякі збирати роками… Не знаю, як у вас заведено, та я  гадав, що й тут можна на гроші, мені вони завжди важко діставалися... - і я чомусь почухав своє вухо у задумі. 

- Невже? – зі сміхом запитав голос.

Чорна штора хитнулася, й з-за неї на стіл виїхала продовгувата таця з високим прозорим фужером і зупинилася напроти мене. Це був навіть не фужер, а товста різьблена кришталева ваза на ніжці, і, дивлячись на неї, я згадав, що саме таку вазу викрав на першому курсі інституту з шафи зі спортивними трофеями у коридорі, тільки тоді вона була кубком за якусь перемогу. Я продав її на Лук’янівці, щоб разом з хлопцями відсвяткувати день студента. Я почервонів і порадів, що в цій темряві ніхто не бачить, як розпашілися мої щоки.

- Молодість, молодість, - чомусь зітхнув голос.

І раптом на моїх очах у вазі завирувало червоне вино, піднімаючись усе вище й вище, аж поки не наповнило  її по самі вінця. 

- Випий, може тоді краще згадаєш, на що можеш зіграти.

Я взяв вазу обома руками й обережно пригубив вино, потім зробив повний ковток, і далі вже випив одним духом майже половину. Бо це було неймовірно смачно! Гаряче, незвичайно приємне тепло потекло моїми жилами, розлилося усім тілом. На душі стало весело й безпечно, і я раптом усвідомив себе відчайдушним вусатим гусаром, якому геть нічого не страшно.

- Може на мою машину зіграємо? – промовив я гордо. – А хочеш - на будинок!

А сам думаю: «Ще можна на оту стару срібну ікону зіграти, то вже точно дорога та незвичайна річ!»

- А може всього-на-всього на  душу?

- Та ну тебе! – відмахнувся весело я і знову хильнув вина.  – От скільки чув, що трапляються такі пропозиції, так тільки сміявся. Невже немає на що інше зіграти?

- Так вибирай. Може на дружину, чи на когось із дітей… У тебе ж їх аж двоє. І на навчанні зекономиш. 

- А от чого це ти вважаєш, що я маю обов’язково програти? – випендрився я. – І що я  - дурний, на них грати? Хочеш – давай на…

- Може ти ще й на свою ікону зіграти запропонуєш? - спитав голос і розсміявся. 

 А у мене чомусь усю спину мороз обсипав. Звідки він дізнався про те, що я на ікону хотів поставити? І взагалі, звідки він про нашу ікону сімейну взнав? Вона ж у кімнаті висить над ліжком, і ніхто, окрім моєї родини, її ніколи не бачив?! І здалась йому та ікона!

Голос раптом чомусь закашлявся.

- Так навіть поза  будинком її відчуваєш, - промовив нарешті він, немов у продовження моїх думок. – Занадто сильна ікона, тільки…

Він знову змовк, і почулося якесь чавкання, немов хтось їв із корита.

«Ото, - думаю, -  хазяїн! Мабуть, теж поросятко на мороз у будинок забирає, як і мій дідусь колись!»

І одразу думка: «Поросятко? В київській квартирі? Так вже й не зима давно. Дивно все це: люди, свині…»

І я знов у негарних роздумах почухав вухо.

- Що ти замовчав? Грати будемо? – знову озвався голос.

- Так нічого ж на кін не даєш поставити! Все щось незвичайне подавай!

- А давай на твоє вухо зіграємо, бо вже скоро мені йти…

- Хм… На вухо? Проти чого?

- А ось!

І на столі з’явився шкіряний дипломат, наповнений пачками стодоларових банкнот.

- Сто тисяч проти твого вуха. Згоден?

Я ще хильнув вина, і в голові запульсувала думка: «Без вуха якось проживу, а от сто тисяч – гроші немалі!»

І одразу в голові заклацали,  як на калькуляторі, розрахунки: от на те, на те, на те… Чудово!

- А згоден! Давай!

На столі з’явилася колода карт, в запечатаній упаковці, як і належить. А переді мною раптом ще й дві рукавички – біла і чорна.

- Для чого б це? – думаю, і одразу отримую відповідь, немов хтось прошептав на вухо: «Білу одягай на праву руку, чорну – на ліву. Білою гратимеш за себе, чорною – за партнера».

А як, - думаю, - я взнаю, якою картою він грати надумає?

А у вухо одразу знову  відповідь: «Починай грати, сам побачиш».

І так чітко це хтось проказує, хоч і не чутно, та все зрозуміло. Я ще було подумав: «Прямо як в отій грі  «Що?Де?Коли?»

Я взяв колоду, перетасував добре та й роздав на дві купки. Козир хрест випав.

Дивлюся – у мене сімка. Так і кажу вголос: «Сімку маю».

- Ну так ходи, - відповідає голос.

Я беру та й заходжу з вісімки, бо дві їх у мене в долоні. І що б ви думали? Раптом моя ліва рука тягнеться до його купки, витягає два туза і кладе зверху. Ну от не моя рука, та й годі! Неначе я її в оренду віддав. Отак і грали. Довго. Ну мені так, принаймні, здалося. Бачу – програю. Аж дивлюся, а його шістка б’є мою вісімку! Я розлютився, та хап його карту! Та схопив не чорною рукавичкою, а білою, що була на правій руці. Одразу ж цю руку так обпекло, неначе я її в розплавлене залізо засунув. От після того я вже не можу оцих двох пальців розійняти, так і ходжу до цього часу, ось.

І він показав праву долоню, на якій вказівний і середній палець немов зрослися й згиналися разом, як один чудернацький палець.

- Перетерпів я біль – адже сам винен,  і давай далі грати. Зрештою, програв я. Сиджу, сопу носом, себе проклинаю. От – думаю, - нарешті ти отримаєш по заслузі за свою дурість! Будеш ходити без вуха!

Та нічого не відбувається. Невідомий голос десь пропав, лише чую – наче все ближче й ближче дзвіночок отой, що калатав  на шапочці блазня.

Так і є, виходить з-за штори й сіпає за рукав: 

–Пішли, вже час!

Я з острахом питаю: 

–А вухо… як з ним буде?

–А що, невже ти програв? Як таке могло статися? - розреготався він, і кудись тягне мене за руку.

І знову аж заливається дурним сміхом: ну блазень, що з нього взяти! І йдемо ми кудись напівтемними земляними переходами, все швидше і швидше йдемо; чую – гул якийсь поза стінами, наче округ нас людські голоси чогось просять, стогнуть, кричать, і землю зсередини хтось шкребе з усієї сили, немов вирватися до нас хоче. Блазень зупиняється, бо прямо перед нами ходи в три сторони розійшлися, і в кожнім темно й чорно, як у могилі; дістає невідомо звідки мою вазу з недопитим вином і простягає мені. 

-  Допий, – аж кричить, – розбий об стіну, та поспішаймо якнайшвидше, бо твій час закінчується, а на цій дорозі всяке може статися.

Ледве я вицідив останню краплю, як усе тіло неначе накрила гаряча хвиля, мені стало солодко й трохи сонно. Я гепнув вазою об стіну, і її дрібні уламки покотилися далеко поперед нас сотнями живих світлячків, позначаючи дорогу в крайньому проході. Ми й побігли туди, а в мене в очах поволі все туманіє, туманіє, і, зрештою, все згасло, ну от як від наркозу перед операцією. Прокинувся я, коли відчув холод від сирої трави, на якій лежав, скрутившись у клубочок. Встав, оглянувся округ – ого! Так це ж підніжжя Лисої гори, Мертвецький гай! Десь тут оті вікові  могили заживо замурованих киян ще від Батия зосталися. Далеченько ж мене занесло від Андріївського узвозу!

Обтрусив я свій одяг і тільки нахилився до черевиків – а з голови шапка спадає, новенька, спортивного крою, ще й з якимись вишитими літерами. Що за чудасія? Я ніколи шапок не носив і добре пам’ятаю, що її не було у мене. Став волосся пригладжувати рукою, і раптом… О Господи, що це?! Замість лівого вуха якийсь свинячий лопух стирчить! Я його і так обмацую, і так, - ні, не ввижається, насправді свиняче вухо!

Подорожній зняв шапку, в якій просидів увесь цей час, і я спершу розсміявся, побачивши оту свинячу прикрасу, яка випрямилася й настовбурчилася, немов прислухаючись,  - та  потім в душі жахнувся, й спитав: Ну, так може операцію якусь потрібно було зробити, чи що. Зараз отих інститутів – на кожному кутку!

- Та намагався я,  - махнув подорожній рукою, - і різали, і відморожували, і кислотою спробували підпекти, - все дарма. Виростає, прокляте, знову.

Він пригнув вухо, склавши вдвоє, і, притримуючи його рукою, натягнув на голову шапку.

«Оттакої, - думав я, спідлоба поглядаючи на свого попутника, - тепер у кожному, хто носить високу спортивну шапку, мені буде ввижатися власник свинячого вуха, а чи може ще чогось гіршого, бо хіба ж мало в світі такого, що можна програти в карти з нечистим у ніч на Івана Купала.»

 Ми допили другу пляшку, доїли все, що було розкладено на столі, й потім аж до Львова сиділи мовчки, вслухаючись у перестук коліс, які вибивали свою звичну дорожню чечітку, й спозирали  у вікно на повний блідий місяць, який і досі плив за нами, ховаючись поміж нічних хмарин, й щербився усмішкою, ніби заманюючи нового гравця зіграти в карти…

14.01.18 

                                                                                              Сергій Саєнко

Доказ

(оповідання)

Вже минув місяць з того часу, як Олексій Степанович Сивий, майор внутрішніх військ, вийшовши на пенсію,  став ФОПом, тобто «фізичною особою – підприємцем».  

Він довго не погоджувався на умовляння дружини, ніби вбачаючи щось образливе в тому, що він, командир гвардійської роти, у якого на особистому рахунку затримання озброєних злочинців та бойове поранення, мав перекваліфікуватися на якогось торговця меблями.  Та ніколи! 

Але змиритися все ж довелося. Особливо після того, як дружині винесли страшний вирок – онкологія. 

Це горе застало їх зненацька. Тільки ж осіли після кочового життя і якось почали пристосовуватись до постійних стін, і тут таке…

Родичів у них не було - його батьків забрав Чорнобиль, а Оленьку з дитинства виховувала бабуся, вже покійна. Дітей теж за двадцять років подружнього життя Бог їм не дав. Із майна – стара двокімнатна «хрущівка». Його ж пенсії ледве вистачало на утримання квартири та харчі.

І Олексій Степанович впрігся по повній, бо за життя звик, по-перше, не лінуватися, а по-друге, завжди брати основний тягар на свої плечі. 

Тільки тепер він зрозумів, як помилявся щодо цих людей, котрих  раніше дозволяв собі презирливо називати «торгашами», і який нелегкий  та непевний їхній  хліб.

 Зачасти усією сім’єю, з дітьми, вони проводити в своїх задушливих орендованих двадцяти квадратах усе життя, з ранку до пізнього вечора, відриваючись хіба що на поїздки за товаром та відвідини контролюючих  інстанцій, звідки повертались злі, проклинаючи усе на світі.

- Ну і за що, за що ми заплатили такі гроші!? А ще обіцяли, що будуть створені усі умови для підприємців!  Зменшать вони єдиний податок для нас! Аякже! Він уже втричі збільшився! Та я готовий сплачувати і такий, але дайте ж мені можливість спокійно працювати без цих рекетирських  перевірок!

- Щось трапилось? - підходив до сусідів Олексій Степанович, -  може чим допомогти?

- Ага, допоможи, майоре! Зведи цього грабіжника з захисту прав споживачів! Вижав з кожного по тисячі, сволота, а не дали б, то наслав би перевірку і на  усі десять понаписував би, наші ж закони дозволяють, - бо як те дишло. І ніякого захисту від цього  захисту!

І сусіди вже починали сміятися, чи то від жарту, чи то щоб не заплакати, бо дорослим при дітях плакати якось не до лиця.

З першого поверху прибігла Миколаївна, директор «Салону краси». Впала на стілець, випила води, розповідає:

- Три дні тому прийшли з санепідемстанції двоє. Чоловік і жінка. Веселі такі! Не вітаючись, з порога: Чому рушників немає?  

- Як немає? – і показую: -  Он же висять!  Вони пишуть: «немає». - Далі питають: Чому розчинів не бачимо?  - я показую, - ось. Записують: «відсутні».  - Понаписували, підсовують – підписуй. 

-   Не буду, - кажу, - не згодна! 

- Підписуй, - скривились, - бо пожалкуєш, а прийдеш потім до керівництва і усе вирішиш,  по-хорошому. 

Приходжу сьогодні до їхньої начальниці, розповідаю про перевірку, питаю: Що ж це робиться? Де ж совість? А ця отаманша послухала-послухала, нігтем в зубах поковиряла і кладе переді мною чистий аркуш: Пиши на мене скаргу. Давай,  «ріскуй», - і регоче. 

  - І що, написали? – дивує усіх питанням Олексій Степанович.

- А працювати потім як? Присікаються до чогось, і  зачинять. Гроші дала. І штраф, і в руку, щоб вони у неї повідсихали!

- Як же так можна? – обурюється він, - адже є прокуратура, суд, в кінці-кінців!

- Ти ще молодий бізнесмен, майоре, - зітхали підприємці, - твоє ще попереду, слухай та готуй гроші. Спочатку на пожежну експертизу, потім на страхування, а там і податкова із захистом прав на поріг…

- Та в мене все по закону, все чесно. Людей не обманюю, товар не крадений, ось ціни, за що штрафувати?

- Ох і наївняк! – хитали головами сусіди. 

А інші обурювалися: А у нас що, отрута чи вибухівка? Чи ми щось приховуємо? Ледве витягуєш на прожиття та на оренду, навіть на закупівлю нового товару не вистачає. А ці побори просто вбивають, та й усе!

 

Х

Дружині ж дедалі більш  ставало зле. 

Лікарі призначили опромінення, важку хіміотерапію.  Всюди потрібні були гроші, гроші, гроші…

Колишні колеги позичили, що могли, та це була крапля в морі. Олексій Степанович цілими днями мотався по знайомих, займав, брав кредити, розривався між магазином та  лікарнею. Про те, щоб взяти продавця, не могло бути й мови - заробітків не вистачало не те що на зарплату, а навіть на оренду. Тут ще вдарила криза, і продажі в магазині впали до нуля. 

От сьогодні вже вісімнадцята година, а в магазині ще не було жодної людини, втім, як і вчора, і позавчора. 

Він сидів, обхопивши голову руками перед маленькою  чашкою  кави,  смак  якої залишився єдиною радістю у житті, втупившись кудись перед собою без всяких думок, бо вже навіть вони виснажились вкрай. На душі творилось таке, що хоч вовком вий!

На порозі кахикнув Сашко «Водяний». «Водяний» - бо продавав з дружиною Наталкою, гарненькою  щебетушкою,  різноманітну сантехніку та начиння для  очистки води. Майстер від Бога! З зав’язаними очима збирав і розбирав  сифони та бачки, як колись в армії автомат Калашникова.

- Колядую, майоре, по двадцятці. Вчора шахтарів на Донеччині завалило, і Наташчиного брата теж. Вона туди телефонувала, так  в лікарні навіть місць не вистачає, сказали самим нести і постіль, і ліки, - кам’яний вік, їй Богу! Вона на ніч виїжджає, а на квиток нема, - тільки вчора оренду заплатив. А там у неї мати та двоє братових школярів. Що робитимуть – не знаю! Було б куди – до себе забрали, та самі ж в кредитах, як в реп’яхах…

- Так, мабуть, власник шахти допоможе хоч трохи, - потягнув з кишені гаманця Олексій Степанович.

- Хто? Отой мільярдер? Та він в шахту за десять років не вклав ні копійки, все прогнило, а він все тільки -  «даёшь уголёк!» Від нього і його грошей - мерцями відгонить! А батька дітям не вернеш навіть за мільйон.

Олексій Степанович дістав останню зім’яту п'ятидесятку.

- Вибач, більше нема. А що ж ваші шахтарі раніш мовчали, там же профспілки повинні якісь бути, чи що…

- Та один виступив… Вже неділю родичі його розшукують. Зник і все.

- Господи, що ж з країною сталося поки я служив?!

- Привіт, олігархи! - протиснувся між ними Микола Панасюк  з «Рибальства». - Новини читали? – він шарпонув в сторони газету. «На ремонт лікарні у Феофанії з бюджету виділено десять мільйонів гривень, на резиденцію президента - двадцять один мільйон». Вертольотік рядом, і теніс, і озеро! Красіво жить не запрєтіш, га? Може майнемо в гості?

- Ось своїх поховаємо і майнемо до чужих, - недобре визвірився Сашко.

Запала мовчанка.

Панасюк кілька разів перевів погляд з Олексія Степановича  на Сашка і зітхнувши, зіжмакав газету і жбурнув  в куток:

- Пішов я далі працювати.

- А ми вийдемо, покуримо, - потяг Сашка за руку Олексій Степанович.

Вони зійшли сходами на вулицю, запалили. Говорити не хотілося. Думки, одна сумніша за іншу снували в головах і їх так хотілося витравити звідтіль цим гірким тютюновим димом та все було марно, і вони, наче той проклятий рак, все більше і більше  роз’ятрювали мозок.

 – Вибачте, хто з вас Олексій Степанович Сивий? - з’явившись наче з-під землі, ввічливо і трохи ніяково привітався високий худорлявий чоловік в окулярах, перемотаних  чорною ниткою.

Потертий портфель, сандалі на босу ногу. Він підсліпувато вдивлявся в чоловіків, далеко, по-гусячи витягаючи шию.

«Й цьому, може, допомогти, чим, - відразу сяйнула думка в голові у Олексія Степановича, - щоб тільки не образився!» 

-  Я Сивий.

Худорлявий розстебнув портфель і протягнув якийсь аркуш:

- Це вам повідомлення. Управління захисту прав споживачів буде проводити планову перевірку.

- Планову? То можете хоч зараз, я готовий.

Скельця окулярів незнайомця гостро блиснули.

- Ні, ні. Є встановлений законом порядок. Ми прийдемо у визначений строк, ось тут вказано. Чекайте! – і він зник так зненацька, як і з’явився, наче пропав під землю.

Олексій Степанович підняв очі і зустрівся з Сашковим поглядом, в якому було таке глибоке співчуття, що ніби не в нього, а саме в Олексія Степановича хтось мав померти.  

-А ми ж тобі радили: здавай по тисячі разом з усіма, щоб рік не чіпали, – хитнув головою Сашко, повертаючи п'ятидесятку. – Візьми, зараз тобі ще не стільки знадобиться!

- Та ти що? Прорвемося! – Олексій Степанович розтягнув  у посмішці занімілі губи, - буду чекати гостей, всі ж люди.

 

Х

Худорлявий в окулярах з’явився через кілька днів, з тим же портфелем і в тих же сандалях на босу ногу. 

- Ось моє посвідчення, - протягнув маленьку книжечку, старанно загорнуту в целофан.

- Петро Петрович Рясний. - прочитав Олексій Степанович. - Дуже приємно, у мене у підрозділі був офіцер з таким прізвищем, ох і гарний був хлопець! Поранили його разом зі мною, однією ж кулею. Уявляєте, зрикошетила від мого автомата і йому в щоку. Ледве око зберегли. - Олексій Степанович відчув як потепліло на серці, неначе він знов опинився поряд із друзями, з якими пройшов нелегкими дорогами і які ні разу не підвели.

- Може каву будете, чи чай?

-Можливо. Потім. Давайте визначимось. Будемо перевіряти, чи… як?

Олексій Степанович розвів руками:

- Так будь ласка, перевіряйте! 

- Знову нерозумно, - процідив ледве чутно розчарований Рясний і сів за стіл. Клацнувши замком, дістав кілька паперових бланків, золотий «Паркер»  і положив перед собою. 

- У вас книга перевірок є? – офіційно промовив він.

- Так. Ось. - Олексій Степанович дістав з полиці книжку і положив на стіл.

Перевіряючий зрадів неначе дорогому подарунку.

- Просто чудово! Бачите, за новими вимогами така книжка повинна бути у кожному магазині, а я її зустрів лише у вас. Молодець! -   він відкрив першу сторінку і почав щось записувати. 

- До речі. Ось моє направлення, - він поклав на стіл маленький віддрукований аркуш.

«Направляється для проведення перевірки у термін: з – по…», кінцева дата була відсутня.

-А ви що, можете перевіряти мене скільки захочете? Ніяких обмежень? –  уже майже по-дружньому посміхнувся Олексій Степанович.

Скельця окулярів   хижо блиснули. 

- Якщо це для вас так принципово, то дату закінчення ми уже можемо вписати. 

- Та ні, вибачте. Я просто так спитав.

- Дозвіл від міської влади є на проведення торгівельної діяльності?

- Так, будь ласка.

- Про інші дозволи не питаю. Ми діємо суворо в рамках своїх повноважень. Так-так. Ліжка-матрацики продаєте, значить? Недешеві, бачу, це добре… 

Рясний раптом впав навколішки і провів пальцями по дерев’яній  боковині ліжка:

 - Ось, бачите, - суворо блимнув він з підлоги, - пофарбовано тут поганувато, так і напишемо, що з браком ліжка продаєте громадянам. Так, а в цінничку у вас дата виготовлення відсутня. І ось у цих матрациках теж дату не вказано. Це порушення.

- Як немає?  Ось же написано:  місяць березень, а ось і рік.

- А день де? Ви що, не бачите, що дня немає?

- Невже це так важливо? Адже дивіться, ось і в накладній на ліжко, що я отримав з фабрики  -  дня не вказано, а я ж сам не буду вигадувати зі стелі.

- Шановний товаришу,  мій обов’язок – фіксувати порушення,  а   не обговорювати закони держави, це не наші з вами повноваження. Ось і на другому ліжку подряпина!

- Це бабуся випадково «кравчучкою» зробила. Що я мав робити? Не вимагати ж від неї купити ліжко? 

- Хіба   я  пишу  такі  закони?  –  відрізав  Рясний  і  примружив око.  –  Ну, на 

 перший   раз   вам  вистачить.  Хоча   можна   було   б  і  ще,  -   і  на  якусь   мить 

презирлива жовтозуба посмішка спотворила його обличчя. Клацнувши «Паркером», він хвилин на двадцять схилився над аркушами, щось швидко записуючи дрібним нерозбірливим почерком.

- Так, прочитайте, підпишіть. Про сертифікати на товар зараз не питаю, принесете з собою до управління захисту споживачів через два дні.

Підписуючи, Олексій Степанович знову побачив босі ноги у сандалях і йому стало ніяково.

- Ось, візьміть, - він дістав з полиці і простягнув перевіряючому комплект постільної білизни.

На обличчі гостя на мить з’явився якийсь дивний відбиток розгубленості і провини. 

- Дякую, дякую, - заметушився він, - прийдіть же точно у призначений день, щоб не було неприємностей, - і, затиснувши подарунок під пахвою, Рясний майже вибіг з магазину.

 

Х

У вказаний  день Олексій Степанович приїхав до управління одразу ж  після відвідин дружини. В лікарні сказали терміново принести гроші. П’ятнадцять тисяч гривень. І зараз у нього  розривалась голова від думок про ці шалені гроші. Де? Де ж їх брати, коли й так він уже весь у боргах!

Він сів на одному з розхитаних стільців, що стояли в рядок попід обдертими стінами і окинув оком по сторонах. По кутках широкої приймальні - розбиті столи, повоєнні плакати ще з радянських часів. Биті плафони, вкриті павутинням,  ледве  пропускали  мерехтливе світло.  І тільки  прямо  перед  ним біліли новим пластиком двері з золотою табличкою «Начальник Управління Григорій Якович Штурм».

Висока дівуля у міні-спідниці гордо проплила з документами Олексія Степановича до кабінету і назад. 

Через кілька хвилин з-за дверей щось гаркнули.

- Заходьте, будь-ласка! – проспівала дівуля дивлячись крізь Олексія Степановича.

Він відчинив двері. 

Прямо  перед  ним,   майже   на пів-зали,  стояв   лакований  і заокруглений 

стіл,  з-за  якого  на  нього  суворо  дивились  двоє:   лисий,  огрядний  молодик, у 

синьому костюмі з краваткою,  і сухорлява літня жінка, з гладко зачесаним за вуха волоссям. Обоє в золотих окулярах. 

- Прямо ревтрибунал, - подумав Олексій Степанович, мнучи в руках принесені сертифікати.

Знизу, з обох боків стола, випирали, не вміщаючись, якісь здоровенні пакети, кольорові пакунки, коробки, що вже не могли встояти один на одному. 

В залі висів густий запах ковбаси і коньяку.

- Здрастуйте, - привітався  Олексій  Степанович.  -   Мене  направили  до вас 

після перевірки, сертифікати ось я приніс. 

 «Ревтрибунальці» непорушними сфінксами продовжували мовчати, не зводячи погляду з його рук, неначе чогось чекаючи.

Після довгої паузи молодик роздратовано кахикнув і жінка, підстрибнувши, однією рукою ухопила сертифікати, іншою дістала зі стосу паперів якісь аркуші, швидко їх полистала, поклавши перед собою, і зиркнула  поверх окулярів на Олексія Степановича.

- Що ж, ви, шановний, собі дозволяєте? У вас виявлено значні порушення чинного законодавства щодо захисту прав споживачів. Комісія вимушена стягнути з Вас штраф на суму…, - вона взяла машинку і заклацала, - дев’ять тисяч п’ятсот гривень, який треба заплатити  на протязі тижня, а то буде пеня.

Олексій Степанович аж присів.

- Як дев’ять тисяч? За що такий штраф?

- А ось дивіться самі, - ніби трохи розтанувши промовила жінка. – Згідно пункту такого, розділу такого закону, - щось пояснювала вона, - штраф більше ціни на бракований товар у скільки разів, плюс за неправильні цінники…, - вона знов заклацала машинкою, - ось скільки виходить.

- Змилуйтеся! - зненацька вирвалося у Олексія Степановича. - Це… це… Ви ж мене просто вбиваєте! І мене, і Олю… Я не можу! 

Жінка скосила очі на молодика і повела плечима. 

- Ну, що я можу зробити. Ну ось, - вона знов заклацала машинкою, - шість тисяч сімсот, це вже мінімум, нас же постійно перевіряє прокуратура! Все дуже суворо, не просто ж так!

Від дня свого народження Олексій Степанович не відчував подібної безпорадності.       Було  все:  і  бої,  і  смертельний  ворог  лицем  до лиця, і смерть друзів і рідних, але то все було природнім, зрозумілим. А тут проти нього  виростав ЗАКОН, який цитували ось ці люди, а він, Олексій Степанович Сивий, який все життя жив за законом, захищав людей за законом, і вимагав від інших дотримання закону - вперше не міг погодитися, що це – справедливо!

- У мене немає таких грошей, просто немає … - він сів на стілець і обхопив голову руками.

- Торгуєте, торгуєте і нічого немає? – кривенько усміхнувся молодик.

- Так що ж це за торгівля? Не встиг заробити, вже несеш на віддачу: оренда, товар, податки - залишаються копійки. Та й дружина зараз прикута до ліжка, захворювання прогресує. Зрозумійте, ви ж мене просто вбиваєте!

- Ну, тут кожний так говорить. Плачеться, як дитина. Та я скоріш своєму малому Вовці повірю, «ібо, - він підняв угору палець, - істіна глаголєт только устамі младєнца!»

- То що ж мені зробити, щоб ви повірили? Вмерти тут перед вами?

- Перед нами  - даремно! Все одно не повірю! І взагалі, шановний! Заплатіть, будь-ласка, штраф до бюджету, це і на пенсії, і на дитсадки, і на лікарні, а надалі більше цікавтесь у колег, як потрібно працювати, щоб… - він на хвилинку замислився, підбираючи слова, - щоб і працювати, і не стояти тут перед нами, як порушник закону. Ви зрозуміли?

Олексій Степанович почував себе як у окропі. У скронях шугало, а перед очима миготіли, опадаючи, білі зірочки. Він поточився.

- Ну, ну! Тільки без театральних сцен! – молодик кілька разів натиснув кнопку і в двері ввалився плечистий здоровань. 

- Підпишіть ось тут, - швиденько поклала якийсь папірець перед Олексієм Степановичем жінка.

- Ось тепер все. До побачення, шановний, - молодик кивнув головою, і здоровань, взявши Олексія Степановича попідруки, вивів коридором на вулицю, і посадив на лаві, поклавши на коліна зім’яті аркуші.

- Бережи себе, бізнесмене, - промовив здоровань на прощання, і ласкаво поплескав по плечу,  - ти їм ще потрібен!  

В паморочливому тумані Олексію Степановичу привиділося, як в двір управління завернула висока чорна «Хонда». Через опущене скло, знайомо блиснули скельця окулярів…

 

Х

«Істіна глаголєт устамі младєнца, істіна глаголєт устамі младєнца» - повторював без упину всю дорогу до лікарні  Олексій Степанович. 

Тільки зайшовши в палату до дружини він прийшов до тями. Його Оленька лежала тихо, злегка постогнуючи. 

- Ну що, владнав, Олесику?

- Так, так, не турбуйся, люба. Все гаразд. Як ти? 

-Я добре. Вже йду на поправку, -  посміхнулась вона і поклала йому на коліно руку-тростинку.

Він узяв її в свої долоні, і довго-довго пестив і цілував, а в голові стукала всього одна думка: «Де ж брати гроші? За що далі жити, лікуватися, адже всім, всім винен!»

- Любий, щось сталося? Я ж бачу, ти щось приховуєш від мене. Господи, скільки ж я тобі горя принесла!

Вона підняла над сірою подушкою голову і ЇЇ збентежені, палаючі очі на худому, обтягнутому такою ж сірою шкірою обличчі так нестерпно обпекли його серце, що він вибіг з палати, щоб не розридатися прямо тут від безпорадності і безвиході.

Він курив на ганку і плакав, ковтаючи сльози, і не чув, як все слабшим і слабшим голосом його кликала дружина: «Олесику! Олесику!»

Тієї  ж ночі дружина згасла…

Олексій Степанович дивився на неї і не міг впізнати в сухенькому, маленькому тілі ту квітучу, красиву жінку, яка колись, молоденьким щебетливим дівчам проводжала його в армію, потім виходила за нього, безгрошового лейтенанта,  заміж, і їхала у білій фаті на уквітчаному БТРі до ЗАГСУ, сяючи від щастя, серед величезного розмаїття польових квітів. 

Тоді, за той весільний БТР, комбат вліпив йому три доби гауптвахти, додавши, посміхнувшись, «з відстрочкою до першої сварки».

Згадав, як виходжувала його в польовому шпиталі після тяжкого поранення, і якби не її любов і турбота, можливо і він залишився б  на тому занедбаному кладовищі в чужій країні, загубившись під одним з обвітрених пагорбків…  

У його нічних спогадах пройшло все їхнє життя, як діафільм з яскравими картинками, і хоч не мали вони ніколи ні багатого статку, ні дорогих коштовностей, та було в них велике кохання, і тому було справжнє щастя… Було…

Наступного ранку Олексій Степанович, віддавши «водяним» ключі від магазину, повіз усе що чогось вартувало до ломбарду. Здав навіть найдорожче своє багатство -  ті дві медалі за Придністров’я, що були для нього чимось святим, і, запросивши додому агентів ритуальної служби, домовився за догляд і за похорон. Потім кудись довго дзвонив, щось з’ясовуючи і занотовуючи у записник…

Х

Все пройшло як уві сні, швидко і наче не з ним. Світ заполонив запах соснової живиці  і гарячого піску.

Тіло відспівали і, після недовгих слів, накрили віком. Усі кинули по три жменьки сухої піщаної землі і батюшка запечатав могилу. Округ новенького залізного хреста з дерев’яною табличкою, ввіткнули кілька пластикових вінків. 

- А тепер прошу шановних присутніх, пом’янути хорошу людину і проїхати в кафе, - ритуальник витер носовичком спітнілу голову і відкривши пляшку з газованою водою, вицідив одразу майже половину.

Присутні, розморені нещадним сонцем, швиденько  сховались в автобусі. 

Біля Олексія Степановича залишився лише Сашко «Водяний». Незграбно пританцьовуючи на місці він протягнув  йому якийсь складений вдвоє аркуш.

- Наталка привезла…Вибач, розумію що невчасно, але просили терміново… Не хочу, щоб ти знову влетів. І ще…там  податкова в центр налетіла, а в тебе моя Наталка сидить… то вони склали акта, що продавець не оформлений. Вона їм вже й пояснювала, й просила… то вони тебе на завтра викликають. Я б з тобою, та вранці  від’їжджаємо до Польщі, назавжди. Більше вже не можу. Ця країна - не для людей… 

Вони обнялися міцно, по-братньому, хоча раніше ніколи й не товаришували особливо.

- Прощавай.

- Щасти вам, хоч там.

Олексій Степанович розгорнув аркуш і під чорним красивим штампом прочитав:

«У зв’язку зі створенням фонду міськради щодо добровільної допомоги сиротам та інвалідам, підтримки місцевого підприємництва, просимо Вас протягом трьох днів перерахувати…» 

Олексій Степанович так голосно розсміявся, що Сашко, уже на порозі автобуса, аж спотикнувся, і з болем озирнувшись на нього, чомусь мазнув по обличчю рукою. .. 

А Олексій Степанович все сміявся і сміявся, якось дивно прихлипуючи, неначе захлинаючись тим страшним сміхом.

До нього підбіг спантеличений ритуальник: 

- Тримайтеся, тримайтеся, дорогенький, я розумію – горе, але таке вже  наше життя! Ось, ковтни водички трохи, - і, обнявши за плечі, як маленького погладив по голові.

Олексій Степанович ще кілька разів глибоко видихнув, потроху заспокоюючись,  і витер аркушем  розпашіле лице:

-  Все, все, я вже в нормі.

Потім дістав з кишені гроші і вклав ритуальнику у долоню:

 - Це за поминки і за ваші послуги. Дякую. Забирайте людей і починайте без мене, я  скоро під’їду. 

Він почекав, поки залишився на самоті і, впавши на коліна, прихилився до свіжого пагорбка: «Пробач мене, Оленько! Ти ж знаєш, що я завжди буду з тобою… Я скоро…. Я скоро…»

Він щось тихо шепотів, гладячи пагорб та розправляючи на ньому квіти, і щось у відповідь шепотів йому вітер, куйовдячи його посивіле волосся, чи то може з ним говорила вона, вже ставши вітерцем, бо так ласкаво пестити  його волосся могли  тільки її руки…

Востаннє уклонившись,  Олексій Степанович встав і швидкими кроками попрямував до виходу з кладовища. 

 

Х

Через годину  Олексій  Степанович  вийшов з таксі на іншому кінці міста, біля елітної багатоповерхівки, і, поглянувши навкруги, повернув до дитячого майданчика, де поміж розмальованих казкових хатинок весело кричали і штурхались кілька хлопчаків.

- Мужчини,  а хто з вас Штурм? -  Олексій Степанович  невдало спробував удати посмішку.

Невисокий повний товстунчик задерикувато підняв голову:

 - Я!

-  То це у тебе тато Григорій Якович Штурм?

-  Так.

- А звати тебе?

- Володя.

Олексій Степанович хитнув головою і, діставши цигарку, запалив, про щось замислившись.

- Палити негарно, це шкодить здоров’ю, каже мій тато.

- Так, так, звичайно, - ніби прокинувся Олексій Степанович, і загасив цигарку,   -  тато   твій   правий. А хочеш,  Володю, знати, що зробив зі мною твій татко, та й усі вони…? –  прошепотів він хриплим, і якимсь чужим голосом, і став перед хлопчиком навколішки. 

- Що? -  теж присівши прошепотів хлопчик, широко відкривши сірі оченята.

- Я зараз покажу тобі, тільки ти не лякайся, просто усе розкажи йому,  щоб він повірив, бо він вірить тільки тобі… 

Олексій  Степанович  повільно  дістав із рукава  ніж з гострим тьмяним лезом,  що  колись  не  раз у бою рятував йому життя, і неначе скрипаль, який смичком старанно виводить  останню високу ноту, протягнув лезом по горлу…

Ринула кров. Скорчене тіло  звалилось набік, в темну паруючу калюжу.

У дикому, нелюдському криці забився Вовка Штурм, не в змозі ні підвестися, ні закрити обличчя руками.

З цього часу і до самої смерті його не покинуть страшні сни і буде мокрою постіль вранці.

Григорій Якович Штурм через три дні покине службу і буде щоденно молитися покаянною молитвою і за Олексія Степановича, і за Олю, і за свого сина Володю. 

Жінка в золотих окулярах стане начальником управління, візьме заступником Петра Петровича Рясного і поставить в кабінеті ще більший стіл…                                                                                                                                               

                                                                                                                                                                                               Сергій Саєнко                                                                                                                                                                                                                                                                                                

 

 

 

 

 

 

Additional information