Літературні премії

 Міжнародні премії

 

Україно-німецька премія імені Олеся Гончара

Присуджується за кращі роман чи повість, а також за критичні та літературознавчі статті молодим авторам до 30 років. Висунення – до 1 березня, присудження – до 3 квітня.

Голова журі – Іван Драч.

 

 

Премія імені Івана Кошелівця

Присуджується за кращий твір року українського письменника за кордоном.

 

Літературний конкурс імені Василя Мисика

Присуджується за поетичні книги та переклади поетичних творів з інших мов. Висунення – до 1 липня, присудження – до 24 липня рішенням секретаріату НСПУ та Української Всесвітньої Координаційної Ради.

Голова журі –

 

Премія імені Дмитра Нитченка

Присуджується рецензентам, журналістам, видавцям, бібліотекарям, працівникам книготоргівлі, меценатам, тим, хто справді активно пропагує українську книгу, захищає друковане слово, щороку до дня народження письменника – 21 лютого. 

Заснована в 1999 році Лігою українських меценатів і родиною письменника (доньки письменника Олександра Ткач (псевдо Леся Богуславець) і Галина Кошарська, внук Юрій Ткач. За оборону і пропаганду українського слова.

Премія ім. Д. Нитченка носить ім'я відомого подвижника українського слова, організатора освітнього, культурного й літературного життя в Австралії. 

Голова журі –

 

Премія імені Максима Рильсьского

Присуджується за кращий переклад на українську мову творів зарубіжних письменників.  Висунення – до 1 лютого, присудження – до 1 березня.

Голова журі –

 

Премія імені Євгена Чикаленка

Заснована 17 років тому Лігою українських меценатів за благодійницьку діяльність.

 

 

Всеукраїнські премії

 

Премія імені Олександра Білецького

Присуджується за критичні, літературознавчі та мистецтвознавчі праці. Висунення – до 15 січня, присудження – до 25 лютого.

Голова журі –

 

Премія НСПУ  "Благовіст" 

Премія за п’ятьма номінаціями — за кращу поетичну книгу, прозову книгу, критичні і літературознавчі статті, ескер з народознавства та першу книгу автора.

Вік учасників – необмежений. 

Термін подачі матеріалів — до 1 березня.  Присудження — до 1 квітня. 

Грошова винагорода для переможців – 5 номінацій по 500 грн. (100$). 

Засновник-організатор літературної премії – Національна спілка письменників України. Заснована в 1993 році. 

Голова журі – Михайло Косів.

 

Премія імені Остапа Вишні

Присуджується за гумористичні та сатиричні прозові твори. Висунення – до 1 жовтня. Присудження – до 1 листопада. 

Голова журі –

 

Премія імені Леоніда Глібова

Фундатор премії О. Деко. Присуджується за кращу збірку чи добірку байок. Висунення – до 1 лютого, присудження – до 3 березня.

Голова журі –

 

Літературно-мистецька премія   імені М.В. Гоголя 

Присуджується  Міністерством культури і туризму України щорічно за кращі літературно-мистецькі твори, що популяризують духовно-культурні надбання українського народу, в розмірі дванадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Присуджується до дня народження М.В.Гоголя - 1 квітня - за рахунок коштів державного бюджету, передбачених МКТ на відповідну мету. 

На здобуття Премії до 1 лютого поточного року подаються:  клопотання про  присудження Премії з короткою характеристикою твору та його автора (колективу авторів);   примірник твору у друкованому вигляді;   рецензії на твір кандидата (кандидатів) на здобуття Премії;    ксерокопія відгуків  у  засобах  масової інформації  (у разі наявності);   копії паспорта  та  ідентифікаційного  номера  претендента (у разі його наявності) або,  в разі  коли  претендентом  є  колектив авторів,  -  копії  паспортів  та ідентифікаційних номерів кожного члена колективу (у разі його наявності). 

Комітет очолює голова - Міністр культури і туризму України.

 

Премія імені Олеся Гончара

Присуджується за кращу книгу прози. Висунення – до 1 березня, присудження – до 1 квітня.

 

Премія "Звук павутинки" (імені Віктора Близнеця)

Заснував Освітній фонд імені Ярославка Мудрого, нині – Ліга Українських меценатів за кращі твори для дітей.

 

Премія імені Івана Котляревського

Присуджується за кращі драматичні твори.  Висунення – до 1 серпня, присудження – до 1 вересня. Матеріали надсилати до Міністерства культури та мистецтв України.

Голова журі –

 

Премія імені  Михайла Коцюбинського

Заснована у 1981 році Вінницьким обласним товариством книголюбів. У1997 р.  премія вийшла за межі Вінницької області і отримала статус Всеукраїнської. Висуваються твори, опубліковані впродовж останніх 3-х років. Надсилаються 3 примірники і подання до 1 серпня: м Вінницька ООН СПУ вул. соборна, 72. оф. 205, м. Вінниця, 21050. Вручається щорічно  в  жовтні  місяці.

Голова журі –

 

Премія імені Лесі Українки

Державний комітет телебачення та радіомовлення України приймає твори у номінаціях: "Літературні твори для дітей та юнацтва", "Художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва", "Театральні вистави для дітей та юнацтва", "Кінотвори для дітей та юнацтва".

Документи про претендентів слід подати до Держкомтелерадіо до 1 грудня  року висунення (адреса: м. Київ, вул. Прорізна, 2, кім. 701, 7-й поверх; конт. тел.: 278-82-27  (Ірина Павлівна Вороніна, 278-87-56 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ).

 

Премія імені Андрія Малишка

Присуджується за кращу добірку поезій, опубліковану в журналі '"Дніпро",  або збірку віршів. Висунення – до 1 жовтня, присудження – до 10 листопада на спільному засіданні президії ради НСПУ та редколегії журналу "Дніпро".

Голова журі –

 

Премія імені  Бориса Нечерди

Засновники – Ліга українських меценатів і редакція журналу "Київ". Присуджується за сміливі пошуки нової поетичної мови поетам молодої і середньої генерації.

 

Премія імені Івана  Нечуя-Левицького

 

Премія імені Олени Пчілки

 

Премія імені Василя Симоненка

Присуджується за кращу першу поетичну книгу. Висунення – до 1 грудня, присудження – до З січня.

Голова журі –  

 

Премія  імені Григорія  Сковороди 

Премію ім. Г.Сковороди “Сад божественних пісень” заснували  у 2005 році Волинське товариство “Світязь” та Чернігівський інтелектуальний центр. 

Голова журі – відомий письменник,  лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка Василь Слапчук. 

 

Премія  імені Володимира  Сосюри 

За кращу поетичну публікацію року (дослідження творчості В. Сосюри)  в "Літературній Україні". (З 1982 р. НСПУ, "ЛУ"). 

 

Премія імені Павла Тичини

Присуджується за кращу книгу поезій. Висунення – до 1 грудня, присудження – до 15 січня.

Голова журі –

 

Премія імені Б. Хмельницького

Присуджується  Міністерством оборони України за кращий твір року про сучасні Збройні Сили України. до 1 серпня в установленому порядку до Департаменту гуманітарної політики Міністерства оборони України подаються:

клопотання про присудження Премії;

матеріали, що засвідчують творчий доробок претендента у вигляді друкованої продукції, фото-, аудіо- або відеозаписів (компакт-дисків, аудіо- та відеокасет); 

ксерокопії рецензій у мистецтвознавчій літературі та публікацій у засобах масової інформації, інші критичні матеріали на твір;

характеристика та фото претендента; 

копії паспорта громадянина України та ідентифікаційного номера претендента або, в разі коли претендентом є колектив, копія паспорта чи ідентифікаційного номера його керівника (за наявності).

Творча робота, що вже отримала Премію або іншу премію державного значення, на здобуття Премії не висувається.

Документи подаються до 1 серпня в Комітет з присудження премії імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва на адресу: 01021, місто Київ, вулиця Грушевського 30/1,  Центральний  будинок  офіцерів  Збройних  Сил України.

 

Премія "Ярославів Вал". 

Заснована 2009 р. українським клубом "Ярославів Вал". За найрезонансніші твори року.

 

Премії за твори російською мовою

 

Премія імені Миколи Ушакова

Присуджується за крашу книгу поезій російськомовним авторам. Висунення  – до 10 травня, присудження – до 1 червня.

Голова журі –

 

Премія імені Володимира Короленка

Присуджується за крашу книгу прози та творів для дітей і юнацтва російськомовним авторам. Висунення  – до 1 червня, присудження  –  до 10 липня.

Голова журі –

 

 

 

 

 

Додаткова інформація