Т.Г. Шевченко і Біла Церква

Історія нашого міста тісно пов’язана з ім’ям великого сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Коли Тарас був козачком пана Енгельгарда – родича Браницьких, по дорозі до Вільно вони заїжджали до Білої Церкви. Браницька показала гостю свій маєток і парк “Олександрію”. Тарас дивився зачарованими очима на всю цю красу – стави, мармурові статуї,  доріжки насипані черепашником.

Шевченко неодноразово бував у Білій Церкві. Ці відвідини найшли своє відображення в повісті “Прогулка с удовольствием и не без морали”, написаній 1856р.Повість особливо цінна тим, що автор у розповіді від першої особи описує цікаві подробиці своєї подорожі через міста й села нинішньої Київської області.

 

Багато місця відведено його перебуванню у Білій Церкві, показу тогочасного побуту її мешканців, у тому числі єврейської громади міста. Шевченко згадує сіре, брудне містечко з невеличкими хатками на не мощених вулицях з босоногими хлопчаками, де не було жодної аптеки, книжної лавки. Це останній прозовий твір письменника.

З нашим містом також пов’язані життя та діяльність вірного Шевченкового товариша – Михайла Корнійовича Чалого – відомого українського педагога, культурного діяча, в майбутньому  директора Білоцерківської гімназії. В 1862р. він починає працювати над біографією Шевченка, стає одним з перших біографів видатного земляка.

Через 20 років потому Михайло Корнійович – член редколегії журналу

“Киевская старина”- видає книгу “Жизнь и произведения Тараса Шевченко”, в якій біографія великого Кобзаря  була викладена найповніше.

До кінця свого життя М.Чалий працював над доповненням біографії поета.

Білоцерківці шанують пам’ять геніального поета. Вмісті є площа ,яка носить назву імені поета. Вулиця , перейменована із вул. Смоляної у вул.Тараса Шевченка ще у 1925р. Кожного року в місті проходять традиційні конкурси читців поезії Шевченка, 22 вересня 1991р. відкрився пам’ятник Т.Шевченку, автор якого – відомий скульптор, народний художник України А.Ковальов, архітектори В.Федотов, В.Штучний. Рішенням міської ради №281 від 28 серпня 2003р. парк відпочинку ім.. Петровського носить ім’я Т.Шевченка.

У 2004 р. в місцевому видавництві “Буква” вийшла книга “Київщина в творчості Т.Г.Шевченка” (редактор Г.Гай, упорядники: А.Гай, О. Дмитренко).

Книгу приурочено до 190 – річчя від дня народження Т.Г.Шевченка й проведення Міжнародного Шевченківського свята “ В сім’ї волній , новій” у Київській області 19-22 травня 2004 року, включено літературні та живописні твори геніального поета і художника, духовного лідера  української нації, створені ним на землі Київщини, або присвячені подіям, що на ній відбувалися.

                       

 

                       Бібліографічний список літератури.

 

1. Київщина в творчості Т.Г.Шевченка: до 190 – річчя є дня народження /Упор. А.Гай,    .          

     О.Дмитренко. –Біла  Церква.: Буква,2004.-144с.

2 .Козаченко В.

   Тарас Шевченко і Біла Церква //Міська  газета .- 2004.-4 берез.-С.2

3 .Козаченко В.

    Тарас Шевченко в Білій Церкві //Громад. думка.-1997.-5 берез.-С.2.

4.  Козлова С. 

     Ні хвилини, а ні ганьби я не сплітаю твоїй пустині //Юр’ївська земля.-1999.-11 берез.-С.3

5. Семида Т.

     Дружба з Кобзарем допомогла просвітництву // Замкова гора.-2004.-10 берез.

6.  Семида Т.

     Мій любий і щирий земляче // Гром. думка.-2004.-5 берез.-С.2

   

 

 

 

 

Додаткова інформація