ВІЙСЬКОВІ ВІДЗНАКИ ПИСЬМЕННИЦЬКОЇ РОДИНИ

Одразу три найвищі військові волонтерські відзнаки Міністерства оброни України – медалі «За сприяння Збройним Силам України» одержала у передноворічні дні літературно-мистецька родина Гаїв. Наказом міністра оборони України генерала армії Украини С. Полторака № 858 від 29.11.2017 р. цих нагород удостоєні члени Національної спілки письменників України Анатолій Гай та його син Юрій, а також донька Олеся за вагомий внесок у зміцнення обороноздатності Українського війська.  

Майже півтора року за дорученням Генерального штабу ЗСУ на передовій у Волновасі та у Авдіївці батько й син Гаї реалізовували пілотний проект з відродження малотиражної військової преси у з’єданнях, які протистоять на сході України російським агресорам і їхнім служкам-сепаратистам. Вони випускали військові вісники 72-ї окремої механізованої бригади «Знамено перемоги» та Командування Сухопутних військ ЗСУ «Захисник Вітчизни». Сотні кілометрів по прифронтових мінованих дорогах здолали військові журналісти, збираючи матеріали на взводних і ротних опорних пунктах інколи за кілька десятків метрів від ворожих траншей. Щотижня бійці в окопах одержували свіжі повнокольорові номери газет, які розповідали про героїзм українських воїнів, про славні традиції  захисників України, про наші непересічні цінності й ідеали, оплачені життям тисяч і тисяч борців за волю, за краще майбутнє українського народу. Було випущено більше півсотні номерів, а загальний тираж видань перевищив 15 тисяч примірників.

Базовим з’єднанням стала білоцерківська 72-га окрема механізована бригада. Про кращих її бійців і командирів письменники Гаї  розповідали не лише на шпальтах бойових вісників, але й регулярно надсилали репортажі до Київської обласної газети «Час Київщини», в «Літературну Україну» та в «Народну армію», у білоцерківські ЗМІ. Саме завдяки їм дізналась не лише Білоцерківщина та Київщина, але й уся Україна про героїчну службу випускника Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного командира механізованої роти старшого лейтенанта Богдана Гарнаги, командирів механізованих взводів братів старших лейтенантів Дмитра і Романа Коваленків, командира розвідувального взводу 2-го механізованого батальйону сержанта Юрія Нагаївського, командира відділення зенітно-ракетного взводу 1-го механізованого батальйону молодшого сержанта Євгенія, старшого навідника міномета Олександра Скрипківського, темношкірого білоцерківця-артилериста Дмитра Дахна з позивним «Обама», про полеглих за незалежність і територіальну цілісність України саперів головного сержанта взводу групи інженерного забезпечення  кавалера ордена Богдана Хмельницького ІІІ ступеня  старшого сержанта Олександра  Нехая та командира інженерно-саперної роти, кавалера двох бойових орденів  капітана Євгена  Сарнавського, про добру сотню інших героїв АТО, які взяли в руки зброю і зі своїми бойовими побратимами не допустили російських загарбників та сепаратистів у Маріуполь і Волноваху, міцно тримали оборону у Авдіївській промисловій зоні, на шахті «Бутівка» та в інших найгарячіших точках східного фронту на Донеччині. 

Військові журналісти Гаї не лише регулярно збирали на передовій матеріал і випускали газети, але й розробили штатні розписи військових редакцій, на практиці перевірили затратність таких видань, розробили технічні умови їх випуску, підготували більше десятка військових журналістів для бригадної преси, що дозволить  налагодити випуск таких вісників у всіх воюючих на сході бригадах Збройних Сил України. За цю велику роботу керівник проекту Анатолій Гай відзначений також Подякою начальника Генерального штабу ЗСУ генерала армії України В. Муженка, почесним знаком 72-ї ОМБр і медаллю Всеукраїнського історичного об’єднання «Країна» «За збереження історії». 

А Леся Курило-Гай, яка має спеціальність художника-графіка і дизайнера, відзначена вищою волонтерською нагородою за  випуск до 75-річчя сформування 72-ї механізованої бригади – спадкоємиці бойової слави дивізії Гончарових «Прапороносців» художнього буклету «Під знаменом волі», який збереже для нащадків зафіксовані тушшю, олівцем, гуашшю та олійними фарбами обличчя живих і полеглих героїв.

 

 Полковник Г. Філь, 

начальник відділу військово-патріотичного виховання Головного управління 

морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України

 

 

 

Додаткова інформація